Murat Günal ile ....
Murat Günal

1. Şirketiniz ve pozisyonunuz hakkında kısa bir bilgi verebilir misiniz?

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.'de Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri Koordinatörüyüm. 32 kişiden oluşan bir IT ekibini yönetiyorum.

2. PBS Bilişim nasıl tanıştınız?

Çalık Holding'e de daha önceden hizmet vermekte olduğu için ve holdingin almakta olduğu bu hizmetten memnun kalması dolayısıyla PBS Bilişim ile bu vesileyle tanıştım.

3. PBS Bilişim ile gerçekleştirdiğiniz proje hakkında bilgi verebilir misiniz?

PBS ile şimdiye kadar 2 büyük proje gerçekleştirdik, ilk proje eski ERP yazılımından yeni SAP yazılımına geçiş ve tüm süreçlerin yeniden tanımlanmasını içeren uzun soluklu bir projeydi.

Yaklaşık 2 yıl sürdü ve bu süre içerisinde PBS her türlü teknik desteği ve SAP hizmetlerini aksatmadan büyük özveriyle gerçekleştirdi.

İkinci proje de bu projeye benzer şekilde yine SAP projesiydi, bu projede de aynı SAP sistemini kullanan iki firma için sistem ayrıştırıldı ve her iki firmaya ayrı ayrı hizmet verecek şekilde süreçler de birbirinden ayrıldı. Bu projede de PBS'nin rolü büyüktü, zaman planına sadık kalarak ve çok da özveride bulunarak gecikme olmaksızın projenin tüm SAP BASIS ihtiyaçlarının, SAP SolMan ihtiyaçlarının, SAP PI/PO ihtiyaçlarının ve 7/24 monitoring ihtiyaçlarının karşılanmasında rol aldılar.

4. PBS ile birlikte yaptığınız projeler süresince aldığınız hizmet kalitesini değerlendirebilir misiniz?

PBS'den aldığımız ve halen de almaya devam ettiğimiz hizmet hiçbir zaman alt seviyeye inmedi hep aynı üst seviyede oldu ve her zaman memnun kaldık. Özllikle aidiyet duygusu gelişmiş olan personellerle çalışıyor olmaları işlerini kendi işi gibi sahiplenmelerini ve müşteriye zamanında hizmet vermelerini sağlıyor.

5. İleride yeni projeler veya düzenli SAP desteği konusunda PBS ile tekrar çalışmayı düşünür müsünüz?

Kesinlikle düşünürüm.

6. PBS Bilişim'den özellikle proje yaptığı şirketlerle düzenli çalışmaya özen göstermektedir. Şirket olarak PBS yapacağı geliştirme ve değişim işleri hakkında beklentiniz var mı? (eğitim, teknolojik gelişim ve degişimler hakkında düzenli gorüşmeler, potansiyel proje ve support degişiklikleri )

Beklentimiz, aynı SAP'nin yaptığı gibi bir MSC (Mission Critical Centre) oluşturması ve çeşitli güvenlik firmalarının yaptıklarına benzer şekilde bir Alarm/Monitoring merkezi şeklinde özel ve ayrıcalıklı bir hizmet vermeleri (eğer bu şekilde bir hizmetleri varsa bu yorumumu yok sayınız).

7. PBS'i benzerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Şu özellikleri öne çıkarak PBS'yi diğer firmalardan ayırmaktadır :

  • Personelin aidiyet duygusuyla çalışması.
  • Personelin son derece saygılı ve işine bağlı kişiler olması.
  • Deneyiminin çok iyi olması.
  • Müşteriye her türlü iletişim, onay, çalışma ve karar verme kolaylığını sağlaması.
  • Proje ajandasına ve plana sadık kalmak için ellerinden geleni yapmaları.

8. PBS deyince aklınıza gelen 3 kelime nedir?

Güven, Deneyim ve Sadakat

9. PBS ile yaptığınız projelerde yaşadığınız, unutamadığınız bir anınızdan bahseder misiniz?

2016 yılı içerisinde yaptığımız son projemizde (Operational Unbundling) birkaç defa gece çok geç saatlere kadar PBS bilişim ile birlikte çalışmak durumunda kalmıştık, burada unutamadığımız nokta daha önce de bahsettiğimiz gibi özveri konusudur, PBS personelinin özverisini unutamadık.

10. PBS 'in şirketinize kattığı en büyük değer ne olmuştur?

Sistem performansının nasıl ve hangi iyileştirmeler sayesinde düzelebileceği konusunda sürekli gelişen bir vizyona sahip olmamızı sağlamıştır.