Murat Kıncak ile ....
Murat Kıncak

1. Şirketiniz ve pozisyonunuz hakkında kısa bir bilgi verebilir misiniz?

Ben Unileverde U2K2 Platform Direktörü olarak çalışıyorum. U2K2 platformu, Unileverin, Asya, Afrika, Avustralya, Rusya, Türkiye coğrafyasına hizmet eden SAP platformudur. Biz ekip olarak bu platformun, sağlıklı ve güvenilir bir şekilde kullanıcılarına hizmet etmesini ve gereken yeniliklerin ve projelerin hayata geçirilmesi için çalışıyoruz.

2. PBS Bilişim nasıl tanıştınız?

PBS Bilişim ile tanışmamız şöyle: PBS elemanları burada, bizim ekibimizde çalışırlarken bir araya gelip bu şirketi kurmaya karar verdiler. Kendileri freelance olarak çalışıyorlardı, başka firmalarda çalışıyorlardı. Bir araya geldiler ve bu PBS Şirketi'ni kurdular. Yani PBS, PBS olmadan önce biz onlarla çalışmaya başlamıştık.

3. PBS Bilişim ile gerçekleştirdiğiniz proje hakkında bilgi verebilir misiniz?

PBS ile birkaç noktada çalışıyoruz. Bir tanesi-benim sorumluluğumda olan kısım-bizim platformumuzun bilgi güvenliği ve bir de platformun teknik mimarisi ile ilgili çalışıyoruz. Onun dışında yine bizim ekibimizden başka bir arkadaşımızın sorumluluğunda olan "application basis" dediğimiz, SAP'nin OpenTIC sistemden biraz üstte olan support (destek) kısımlarını yani transport management olsun, çeşitli basis aktiviteleri var; onların yürütülmesinden ve 7x24 denetlenmesinden de PBS ekibi sorumlu.

4. PBS ile birlikte yaptığınız projeler süresince aldığınız hizmet kalitesini değerlendirebilir misiniz?

PBS ile birlikte gayet iyi çalışıyoruz. İlgili ve gerekli konulardaki uzmanlıkları iyi ve kendileri oldukça sorumluluk sahibi kişiler. Gerektiğinde o ekstra yolu da gitmek konusunda bir çekinceleri yok. Sorun olduğu zaman, o sorun çözülene kadar kendilerini adamış bir şekilde araştırıyorlar ve o sorunu çözmeye çalışıyorlar. Ve en kısa zamanda da sorunu çözüp tekrar normal hayatımıza dönmemize yardımcı oluyorlar.

5. İleride yeni projeler veya düzenli SAP desteği konusunda PBS ile tekrar çalışmayı düşünür müsünüz?

Şu anda halen çalışıyoruz ve aldığımız hizmetten memnun olduğumuz için çalışmaya devam edeceğiz göründüğü kadarıyla.

6. PBS Bilişim özellikle proje yaptığı sirketlerle düzenli calışmaya özen göstermektedir. Şirket olarak PBS yapacağı geliştirme ve değişim işleri hakkında beklentiniz var mı? (eğitim, teknolojik gelişim ve değişimler hakkında düzenli gorüşmeler, potansiyel proje ve support değişiklikleri )

Açıkçası bizim buradaki çalışma yapımız biraz daha farklı olduğu için öyle bir beklenti içerisinde değilim ben. Ama hani bizim buradaki yapımız zaten 5-6 tane partner firmayla çalışmaya dayalı olduğu için o ekiple beraber araştırarak, beraber bir yerlere gelme, sorunları beraber çözme şeklinde çalışıyoruz. Hani PBS neler yapabilir dersek; teknolojik alandaki gelişmelerden haberdar olarak onları denemek ve bize uygun olanları bize sunarak bize daha büyük katkı sağlayabilirler.

7. PBS'i benzerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Çok beraber çalıştığımız için, başkalarıyla nasıl çalışıyoruz onu denemedik. Onlar bizim içimizden yetişen bir ekip ve ayrı bir firma gibi değil de bizim şirketimizin bir parçası gibi çalışıyorlar, o açıdan bunu söyleyebilirim. En önemlisi başka bir firma gibi değil de sanki kendi işleriymiş gibi, direkt olarak Unilever'e çalışıyormuş gibi çalışıyor olmaları bence PBS'in pozitif yönlerinden birisi.

8. PBS deyince aklınıza gelen 3 kelime nedir?

İşi içselleştirme, sorumluluk, ekstra çaba sarf etme.

9. PBS ile yaptığınız projelerde yaşadığınız, unutamadığınız bir anınızdan bahseder misiniz?

Bu sene icerisinde ECC EHP &SP "upgrade" (yükseltme) projemizi hayata geçirirken, ciddi bir sorunla karşılaştık. Pek çok kez simule ettiğimiz teknik yükseltme adımları, canlı yükseltme sırasında beklediğimizden çok daha yavaş ilerliyordu. Bu bizi, yükseltmeyi bize ayrilan "down time" (çalışır bir sistemin çalışamadığı süre) süresinde bitirememe riskiyle karşı karşıya bıraktı. PBS danışmanları kısa sürede yaratıcılıklarını kullanarak alternatif bir metod bularak "upgrade"imizi zamanında tamamlamamızı sağladılar.

10. PBS 'in şirketinize kattığı en büyük değer ne olmuştur?

PBS'in bize kattığı en büyük değer: Application basis. O anlamında biz çok rahatız. Biz burada 17-18 bin kişinin kullandığı bir sistemi yönetiyoruz. Basis anlamında baktığımız zaman bu sistemin-makina dairesi gibi düşünebilirsiniz-onun doğru bir şekilde yönetilmesi çok önemli. Çünkü burada yapılabilecek en küçük bir hata; 18 bin kişinin çalışamamasına ve dolayısıyla bütün Unilever'in büyük bir kısmının olumsuz etkilenmesine yol açar. PBS'in en büyük katkısı da bizim SAP'nin basis seviyesindeki işlerini iyi bir şekilde yürütüp, kesintiye uğramamızı engellemesi. Bunu da yıllardır güzel bir şekilde gerçekleştiriyor.